*
Zapomniane skarby Dodane 2007-12-15 01.20 , komentarzy 0

Magiczny dworzec w Mikulczycach

zobacz na mapie 50.3448295593262,18.7690696716309

Mikulczycki dworzec kolejowy, jeden z dwóch które działały w Mikulczycach. Otwarcie dworca nastąpiło 07.10.1928 r. Wtedy obecna dzielnica Zabrza była osobnym miasteczkiem i nosiła nazwę Klausberg.

Małe, pruskie miasteczko, gdzie każdy znał fryzjera, lekarza, plebana. A i oni wszystkich znali zapewne. Codzienne czyszczenie obejścia przy gankach to był widok powszedni. Wszystko szło "jak w zegarku". Dokładnie jak w zegarze dworcowym.

To naprawdę ciekawy budynek wybudowany moderną. Mieścił w sobie mieszkania dla zawiadowcy i pracowników kolei. Od strony obecnej ulicy Zwrotniczej wchodziło się w obszerny tunel, który bezpiecznie prowadził nas jeszcze kilka lat temu pod torami na peron pierwszy lub drugi. Prowadził też już na początku istnienia! Ostatni pociąg osobowy ze stacji Zabrze Mikulczyce odjechał w 1994 r. Dzieła dopełnili złomiarze, którzy w jedną noc zlikwidowali latarnie i wiaty na peronach.

Dziś budynek niszczeje zapomniany. A nie powinien! Do dziś natomiast pamiątką po ruchliwej stacji oprócz samego budynku jest linia tramwajowa, która łączy okoliczną pętlę z drugim zabrzańskim dworcem - przy kopalni Makoszowy.

X

Miejsce
w rankingu
Marcin Nowak

Założyciel i pierwszy kierownik portalu mmsilesia.pl, dziennikarz, bloger, wielki zwolennik mediów internetowych. Trener online w Mediach Regionalnych, współautor nowej wersji serwisu regiopedia.pl Autor wielu programów telewizyjnych w telewizji TVS i przewodników po Śląsku, geograf i zabrzanin. Obecnie mieszka w Bytomiu Obecnie Menadżer serwisów internetowych Polskapresse i kierownik naszemiasto.pl w woj. śląskim Pozdrawiam MM-kowiczów!

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj swój komentarz: