*
Zmiana klimatu - większe zagrożenie Dodane 2008-08-16 20.19 , komentarzy 8

Trąby powietrzne w Polsce będą częściej [Wideo]

Kategorie: Wideo , Wiadomości Tagi:

Opolskie, śląskie i łódzkie to województwa bardzo często zagrożone trąbami powietrznymi. Na trasie największej ilości tornad znajdują się powiaty pomiędzy Aglomeracją Śląska a Częstochową.

Zagrożenie przez trąby powietrzne występuje u nas najczęściej w miesiącach od czerwca do sierpnia, w godzinach popołudniowych. Aby powstała trąba powietrzna, musi zaistnieć sprzyjający zespół warunków meteorologicznych, porównywalnych do tych, jakie występują się przy tworzeniu się tornad nad obszarem Wielkich Równin Amerykańskich, które pojawiają się tam od marca do lipca. Stąd również należy szukać większej częstotliwości trąb właśnie na równinnych terenach w Polsce.

Sprzyjające warunki do utworzenia się trąby powietrznej występują zazwyczaj na pograniczu dwóch silnie zróżnicowanych termicznie i wilgotnościowo mas powietrza. W Polsce najczęściej fronty przechodzą z zachodu na wschód. A to za sprawą tego, że chłodne polarnomorskie powietrze "wcina się" pod masy lżejszego ciepłego powietrza tropikalnego lub kontynentalnego. Na nasze nieszczęście Województwo śląskie stanowi pewnego rodzaju barierę dla chłodnych mas, które pełzną wzduż doliny Odry i Warty w kierunki środka kraju (drugi obrazek poniżej). Teren stopniowo się podnosi, więc i powierzchnia styku obydwóch mas się zmniejsza. Stąd dosyć częste wystepowanie tzw. "frontów szkwałowych w pasie od Torunia przez Łódź, Częstochowę po Opole i Katowice. Choć należy zaznaczyć, że to zjawisko może wystąpić prawie w każym miejscu Polski.

źr.: kajakix.republika.pl


Tylko w ciągu ostatnich kilku lat właśnie w trójkącie Katowice-Opole-Łódź powstało kilkanaście trąb powietrznych w tym ta najtragiczniejsza z podczęstochowskich Kłomnic.
Warto zauważyć, że załamania prądów powietrznych napędzane przez różnice temperatur, tworzą się najpierw u nasady chmury a dopiero potem schodzą stopniowo z dół. Gdy dosięgną ziemi - tworzy się podstawa, która paradoksalnie pomaga w przemieszczaniu się leja. Ciśnienie w środku leja wynosi czasem nawet o 100 hPa mniej niż na zewnątrz a w ruchu wirowym pomaga mu siła odśrodkowa.
Im mniejszy lej tym silniejsze zniszczenia jednak na mniejszej przestrzeni. W zależności od sprzyjających warunków trąba powietrzna tra od kilku do kilkudziesięciu minut. Wirujące w trąbie powietrze osiąga ogromną prędkość, przekraczającą niekiedy 400 km/h. Cały układ obraca się w kierunku przeciwnym ruchowi wskazówek zegara.Trąby powietrzne nie występują na terenach typowo górskich. Jedyna trąba, którą odnotowano w Polskich górach uderzyła na Podchalu - czyli terenie równinnym. Im większe zmiany klimatu tym więcej anomalii takich jak trąby powietrzne, jeszcze w latach 60 i 70 rzadko u nas spotykane. Wszystko to za sprawą upodobiania się naszego klimatu to klimatu prejściowego południowej części środkowych USA. Powietrze znad bliskiego wschodu i basenu Morza Czarnego oraz Niecki Węgierskiej jest co raz cieplejsze i wigotniejsze. A to powoduje, że chłodne masy znad Morza Północnego i Norweskiego są groźnijsze w "zderzeniu" frontalnym.
Wczorajsza trąba powietrzna w okolicach Strzelec Opolskich. Z bliska!


Tornado w Błotnicy Strzeleckiej koło Strzelec Opolskich (Z daleka)


Trąba powietrzna nad Kłomnicami (powiat Częstochowski)


Trąba powietrzna w Krzczeniu


Trąba powietrzna w Trzebinii. Formowanie się leja...


Wodna trąba nad WładysławowemCzytaj również:
>> Trąba powietrzna supstoszyła Śląsk i Zagłębie

>> Burze i wichury nad Śląskiem. Bilans - dwie ofiary
>> Zniszczone dachy i uszkodzone samochody w Katowicach
>> Gradobicie i ulewa w centrum Swiętochłowic
>> Burza rozpędziła zabrzański "Eko Piknik"

X

Miejsce
w rankingu
Marcin Nowak

Założyciel i pierwszy kierownik portalu mmsilesia.pl, dziennikarz, bloger, wielki zwolennik mediów internetowych. Trener online w Mediach Regionalnych, współautor nowej wersji serwisu regiopedia.pl Autor wielu programów telewizyjnych w telewizji TVS i przewodników po Śląsku, geograf i zabrzanin. Obecnie mieszka w Bytomiu Obecnie Menadżer serwisów internetowych Polskapresse i kierownik naszemiasto.pl w woj. śląskim Pozdrawiam MM-kowiczów!

Komentarze

ewa Gość
~ewa
podobno w Katowicach 2012-05-03 22.08

Podobno dwa dni temu (1maja 2012) w dzielnicy Katowic-Podlesiu- była trąba powietrzna i jedna osoba zginęła.Czy ktoś o tym słyszał?Zadna informacja w mediach sie nie ukazała.

Tomi Gość
~Tomi
Trąba Podlesie 2012-05-04 12.47

Trąba rzeczywiście była - mieszkam 400m obok, wszystko trwało 5s w słoneczny dzień. Zmiotło kort tenisowy, bramki na boisku wyrwało z ziemi. Jedną osobę porwało i żyje ale ma połamany kręgosłup w 3 miejscach

~ Olga ~ Gość
~~ Olga ~
Trąba Podlesie 2012-05-07 17.39

Tak, to prawda. Ja rówież mieszkam w Podlesiu. Facet leży w szpitalu ze złamanym kręgosłupem. Wszyscy są w szoku.

gosc Gość
~gosc
gdzie jest prawda? 2012-05-07 18.17

jesli to prawda.. czemu nic o tym media nie wspomnialy?

Olga Gość
~Olga
[*] 2012-05-08 11.41

teraz, już ponoć nie żyje

ro Gość
~ro
foto 2012-05-10 17.41

Dodam jedno zdjęcie, na którym widać jak ściągana jest folia oraz jaki był stan boiska w dniu tego zdarzenia.

ro Gość
~ro
foto 2012-05-10 17.41

http://i2.pinger.pl/pgr398/d2ef378d000f62a84fa103dd/bojo4.JPG

Mieczysław Gość
~Mieczysław
ortografia 2012-07-20 06.30

przepraszam, Podhale pisze się tak jak ja napisałem a nie tak jak autor.....

Dodaj swój komentarz: