*
Premierową wystawę poświęcono historii Górnika Zabrze. Okazją jest 60-lecie klubu Dodane 2009-01-22 17.38 , komentarzy 8

Galeria Cafe Silesia w Zabrzu: Dobrze, że jest! [Foto]

zobacz na mapie 50.3034706115723,18.7861270904541

Kiedyś jedna z najsłynniejszych kawiarń w Zabrzu, dziś jedyna w swoim rodzaju galeria. - Dobrze, że jest takie miejsce! - mówi MM Silesii Arkadiusz Gola, znany zabrzański fotograf i... sąsiad galerii.

Muzeum Miejskie w Zabrzu powoli odzyskuje swą dawną pozycję. Choć od ponad trzech lat nie posiada stałych powierzchni wystawienniczych, to od miesiąca, w pewnym stopniu rolę tę pełni Galeria Cafe Silesia. Stworzona od podstaw w lokalu, który przed stu laty zajmowała wspaniała kawiarnia wiedeńska o tej samej nazwie, ma szansę podbić serca zabrzan. Zwłaszcza, że pierwszą wystawę poświęcono chlubie miasta, Górnikowi Zabrze. Przechodząc wokół piłkarskich trofeów nikt nie ośmieli się podważyć wielkości zabrzańskiego klubu. Czas pokaże, czy także galeria osiągnie pożądaną sławę.

Uwaga! Konkurs! Wygraj darmowe wejście do galerii! Szczegóły poniżej...

Przed stu laty pijano tutaj kawę najlepszego sortu, parzoną według tradycyjnych wiedeńskich receptur, dyskutowano, podziwiano sztukę oraz grano w bilard, grę która na początku XX wieku należała do ulubionych zajęć ówczesnych elit...


Rys. Muzeum Miejskie w Zabrzu | Cafe Silesia około 1920 roku...


Fot. Łukasz Malina | I w swej nowej roli, w pierwszej dekadzie XXI wieku.

- Od sierpnia 2006 roku, po zamknięciu budynku przy placu Krakowskim, muzeum nie ma stałej siedziby. W budynku dawnego internatu przy ul. 3-go maja 91 przechowywane są nasze zbiory, tam też pracują pracownicy muzeum. Ale nie ma tam sal wystawowych. A ponieważ nowa siedziba to raczej perspektywa kilku ładnych lat, galeria stała się miejscem, gdzie możemy o naszym istnieniu przypominać zabrzanom - mówi MM Silesii Piotr Hnatyszyn, dyrektor Muzeum Miejskiego w Zabrzu.

Nad nową zabrzańską galerią mieszka Arkadiusz Gola, wielokrotnie nagradzany fotograf, którego zdjęcia zdobiły już ściany niejednej wystawy. - Dobrze, że jest Cafe Silesia! Od lat w Zabrzu brakowało miejsca, w którym można się zetknąć z prawdziwą sztuką. Dziś wielu ludzi myśli, że wystarczy otworzyć knajpę, dodać w jej nazwie słowo "galeria" i już mamy do czynienia z czymś wartościowym. Otóż nie! Jedynie miejsca takie, jak Cafe Silesia mają prawo korzystać z tej nazwy - mówi w rozmowie z MM Silesią fotograf. - Zabrze posiada wielu wspaniałych artystów, wśród których są malarze, graficy, fotograficy, że o wspaniałych młodych talentach z liceum plastycznego nie wspomnę. Dotąd nie mieli szansy zaprezentować swojej twórczości w Zabrzu. Cafe Silesia na pewno w jakimś stopniu im to ułatwi i z tego należy się cieszyć - dodaje Gola.


Fasada Cafe Silesii kiedyś...


I dziś.

Galeria Cafe Silesia ma ambicje by stać się miejscem popularnym. Poza ofertą wystawienniczą, jej opiekunowie zamierzają zainteresować zabrzan warsztatami, koncertami i spotkaniami dyskusyjnymi. Z Cafe Silesii, za sprawą lekcji muzealnych, skorzystają także zabrzańscy uczniowie.

- Podczas zbliżających się ferii organizujemy warsztaty plastyczne dla dzieci. Zajęcia dotyczyć będą tradycji i zwyczajów karnawałowych. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się m.in. co oznacza  słowo karnawał i skąd wzięły się zabawy sylwestrowe.  Będą mogli również wykonać własnoręcznie maskę i inne karnawałowe akcesoria (stroiki, kotyliony itp.) - zachęca Dorota Kuder, odpowiedzialna między innymi za promocję Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Podczas ferii zorganizowane grupy uczniów i dzieci będą także miały możliwość bezpłatnego obejrzenia ekspozycji.

-  W tym roku planujemy wystawę grafik prof. Romana Staraka - (okazją są jego 80 urodziny), Noc Muzeów 2009 (16 maja) - wymyślone na nią wystawy pozostaną w galerii przez miesiąc, na wakacje pojawi się wystawa prezentująca fragment naszej kolekcji plastyki nieprofesjonalnej - jednej z najlepszych w kraju. Z kolei we wrześniu otworzymy wystawę "Okręg górniczy. Obrazy z Zagłębia Ruhry i Górnego Śląska" (stare pocztówki i nowe fotografie). Jesienią, przy okazji święta Zabrza, wystawę prezentującą zabrzańskie atelier fotograficzne - wylicza dyrektor muzeum.Remont lokalu, w którym mieści się galeria przeprowadziło miasto. Jego koszty bliskie są jednego miliona złotych, a nowe wnętrze zaprojektował architekt Jacek Jeż. Pomysł na lokalizację galerii w pomieszczeniach dawnej kawiarni wiedeńskiej to inicjatywa Małgorzaty Mańki-Szulik, prezydenta Zabrza.

Uwaga! Konkurs!

Wystarczy, że podacie w komentarzu swoje imię i nazwisko oraz napiszecie dlaczego warto obcować ze sztuką. Jedna z osób zostanie wylosowana i otrzyma nagrodę w postaci bezpłatnego zaproszenia do Galerii Sztuki Cafe Silesia dla całej rodziny! Na komentarze czekamy do poniedziałku, 26 stycznia, do godziny 10.00. Powodzenia!

Więcej informacji o nowej galerii w Zabrzu znajdziecie na stronie Muzeum Miejskiego.X

Miejsce
w rankingu
Łukasz Malina

Dziennikarzyłem się w MMSilesia.pl od grudnia 2007 do sierpnia 2010. Było mi dobrze, ale pora na zmianę. Złapiecie mnie tu: lukaszmalina@wp.pl. Dzięki Wam za kilka długich lat fajnej współpracy. : ) Obecnie: wydawca w największym portalu w woj. śląskim - Slask.naszemiasto.pl.

Komentarze

AdamZabrze AdamZabrze
Dlaczego warto? 2009-01-22 20.19

Adam Lisowski twierdzi, że warto, bo.. można wygrać te bilety =) Rozwijać się.. poznawać historię i.. Górnika Zabrze! aejaaooo... aejaaooo aejaaejaejaoooo :] celem "podlizania"- pozdrowienia dla redakcji ;]

ewtro ewtro
oj warto, warto ... 2009-01-22 20.39

Powodów jest wiele...

Mnie pobudza do myślenia, skłania do refleksji.
Jest dobrym sposobem na kształtowanie wrażliwości i więzi międzyludzkich. No i przede wszystkim "sztuka przynosi nam dowód, że istnieje coś innego niż nicość"* (o czym czasami zapominamy)

Ewa Trojankowska


*Marcel Proust

esos esos
w temacie konkursu i poza nim. 2009-01-23 07.39

mysle, ze warto bedzie jeszcze raz przeanalizowac material o cafe silesia opublikowany przez zabrze.aplus.pl i zderzyc obraz tego obiektu opisany na www z tym, co oferuje soba cafe silesia obecnie.

a ciut poza tematem: jestem strasznie pozytywnie zaskoczony. bylem swiecie przekonany, ze kompletnie nic nie dzieje sie w temacie tego budynku. gdy ostatnio przygladalem sie temu obiektowi, nie rokowal on nadziei na przywrocenie go do stanu uzytecznosci (oczywiscie mysle tu o samym parterze).
mam tylko nadzieje, ze samo wejscie zostanie jednak utrzymane w nieco bardziej klasycznej formie, ktora nie zniszczy ogolnego obrazu kamienicy. jakos nie do konca jestem przekonany do pseudonowoczesnych fasad wepchnietych na sile do pieknych, starych budynkow. jakos mi sie to wszystko gryzie...
nie zmienia to jednak faktu, ze Manka bardzo dzielnie walczy o moj glos w nastepnych wyborach :)

esos esos
bonusik dot cafe silesia 2009-01-23 07.40

goraco polecam:

http://zabrze.aplus.pl/zabrze%20cafe%20silesia1n.html

:)

ancka ancka
Cafejka faktycznie .. 2009-01-23 10.37

wygląda zachęcająco..

Łukasz Malina Łukasz Malina
@esos... :) 2009-01-23 13.01

Ten bonusik jest też podlinkowany pod zdjęciem Cafe Silesii z 1920 roku. ;) Przyznam się szczerze, że dzięki stronie zabrze.aplus.pl poznałem wiele zabrzańskich tajemnic i w tym miejscu wypada podziękować jej autorom, że mieli w sobie tyle determinacji by ją stworzyć! Ukłony! :)

esos esos
@Łukasz_Malina 2009-01-23 14.48

faktycznie, jakos mi umknal ten link...

Łukasz Malina Łukasz Malina
Konkurs rozstrzygnięty! 2009-01-26 13.51

Bezpłatne zaproszenie do Galerii Sztuki Cafe Silesia dla całej rodziny wygrywa Ewa Trojankowska.

Wszystkim dziękujemy za udział i życzymy szczęścia w kolejnych konkursach MM! :)

Ze zwyciężczynią skontaktujemy się mailowo.

Dodaj swój komentarz: