*
Czy mimo kryzysu, znajdzie się nabywca? Dodane 2009-03-09 15.50 , komentarzy 8

Gigantyczny pałac w Bycinie wystawiony na sprzedaż

zobacz na mapie 50.3882751464844,18.5332489013672

Ma ponad 300 lat i nie grzeszy dobrym stanem technicznym. Jeszcze kilka lat i może popaść w nieodwracalną ruinę. Niedawno wystawiono go na sprzedaż. Czy znajdą się kupcy?

Zabytek wybudowany został przez hrabiego Alberta Leopolda Paczyńskiego. Niedaleko wsi Bycina leży Paczyna, siedziba rodu.

Pałac widoczny jest z daleka, gdyż zbudowano go na niewielkim wzgórzu. Został zniszczony częściowo w wyniku działań wojennych w 1945 roku, a po wojnie zasiedlony przez lokatorów komunalnych. W latach dziewięćdziesiątych znalazł się prywatny nabywca "Monument Investment Poland", który rozpoczął odbudowę zamku. Wydawało się że najgorsze lata pałac ma za sobą, jednak wstrzymanie prac ostudziło wszelkie optymistyczne wizje. Kilka miesięcy po wstrzymaniu prac remontowych, odrestaurowano jedną ze ścian budynku, by uwidocznić docelowy wygląd pałacu. Jak twierdzą jednak mieszkańcy - niestety na tym się skończyło i pałac zamiast być wizytówką miejscowości i gminy, podobnie jak pałac Ballestrema w niedalekich Pławniowicach, do dnia dzisiejszego popada w coraz większą ruinę.

Niestety prace remontowe od kilku lat nie posuwają się naprzód. Pałac, oraz zabudowania folwarczne zostały wpisane w rejestr zabytków w 1960 i 1997 roku. Jak widać jednak nie było to wystarczającą ochroną przed postępującą dewastacją.

Czytaj również: Kup Pan sobie pałac. I to Donnersmarcka!

- Na początku, gdy pojawił się nowy inwestor rozbudziło to spore nadzieje wśród mieszkańców gminy. Głównie ze względu na szansę rewitalizacji pałacu. Dodatkowo upatrywano w inwestycji szansę na możliwość zatrudnienia. Obiekt miał pełnić funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe - mówi z rozmowie z MM Gilbert Imiela, mieszkaniec Byciny, od kilku lat żywo interesujący się losami pałacu. - Prace nad przywróceniem świetności pałacu rozpoczęły się z imponującym rozmachem, ogrodzono teren, postawiono rusztowanie wokół budynku, skuto wszystkie tynki i zdobienia z elewacji.
Wydawało się że najgorsze lata pałac ma za sobą - dodaje Imiela.

 


Fot. Gilbert ImielaKilka miesięcy po wstrzymaniu prac remontowych, odrestaurowano jedną ze ścian budynku, by uwidocznić docelowy wygląd pałacu. Niestety na tym się skończyło i pałac zamiast być wizytówką miejscowości i gminy, podobnie jak pałac Ballestrema w niedalekich Pławniowicach, do dnia dzisiejszego popada w coraz większą ruinę. Czy to wina kryzysu finansowego? Niestety mimo usilnych prób, nie udało nam się porozmawiać z przedstawicielami inwestora.

Jak zapewniają specjaliści, obiekt kryje w sobie wiele tajemnic i zachwyca monumentalnością. Należy do największych tego typu pałaców w okolicach Aglomeracji Śląskiej.

Czytaj również: Pałac w Rybnej odzyskuje dawny blask

- Absolutnym skarbem jest pałacowa kaplica z 1730 roku, jedyna tego typu zachowana kaplica w naszych okolicach. Ponadto zachowały się tam jeszcze unikatowe polichromie. Część sprzętów z kaplicy została wywieziona jeszcze przed I wojną na Słowację, do Jaworzyny, gdzie włości mieli Paczyńscy - tłumaczy dla MMSilesii Jerzy Gorzelik, historyk sztuki. - Jeśli doszło tam do dewastacji polichromii, to uważam to za skandal, bo takich dekoracji na Górnym Śląsku zachowało się naprawdę niewiele - denerwuje się Gorzelik.

Niedawno obiekt trafił na licytację. Właściciel żąda od potencjalnego nabywcy ponad 2 mln zł. Wcześniej, podczas pierwszej licytacji firma życzyła sobie ponad 3 mln zł.

 

Wójt gminy Rudziniec bezładnie rozkłada ręce, gdyż władze mogą wpływać na właściciela jedynie pod kątem zagrożeń budowlanych. Niestety gmina nie może planować niczego, co jest związane z pałacem, gdyż to prywatna własność. Osobiście mogę sobie tylko życzyć przywrócenie stanu dawnej świetności obiektu, czy też aby realizowano pierwotne plany, czyli powstanie wysokiej klasy hotelu - mówi w rozmowie z MM Krzysztof Obrzut.
- Jeśli tylko mielibyśmy fundusze na przejęcie i remont obiektu - na pewno zrobilibyśmy to. Nie jesteśmy w stanie tego zrobić, więc jedyne co możemy to wspierać potencjalną sprzedaż i pomagać nowemu inwestorowi - dodaje Obrzut.

 

 

X

Miejsce
w rankingu
Marcin Nowak

Założyciel i pierwszy kierownik portalu mmsilesia.pl, dziennikarz, bloger, wielki zwolennik mediów internetowych. Trener online w Mediach Regionalnych, współautor nowej wersji serwisu regiopedia.pl Autor wielu programów telewizyjnych w telewizji TVS i przewodników po Śląsku, geograf i zabrzanin. Obecnie mieszka w Bytomiu Obecnie Menadżer serwisów internetowych Polskapresse i kierownik naszemiasto.pl w woj. śląskim Pozdrawiam MM-kowiczów!

Komentarze

Robak Robak
:) 2009-03-09 19.48

Ahh, znam ten obiekt. Fajnie położony, na obrzeżach Byciny (od strony północnej). I fakt, jest w bardzo złym stanie. W prawdzie jedna ze ścian jest wyremontowana, ale ta o najmniejszej powierzchni. Fajnie jakby ktoś w niego zainwestował i doprowadził go do porządku. Bo obiekt świetnie nadaje się na hotel, konferencje itp. Poza tym to wzbogaci tą okolicę o kolejną atrakcję. Niemal w każdej wsi i miasteczku w powiecie gliwickim można znaleźć jakąś atrakcję w postaci pałaców, klimatycznych drewnianych kościółków, zamków itp.

Łukasz Skop Łukasz Skop
. 2009-03-09 23.25

To smutne, że takie obiekty stoją i niszczeją. Przecież mogłyby służyć jako wspaniałe hotele, czy restauracje, dając ludziom pracę i cieszyć oko swym wyglądem. Najgorsze, że jest ich u nas aż tak wiele…

z paczyny Gość
~z paczyny
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 2011-01-09 19.30

pamiętam dyskoteki organizowane przez kumpli z byciny NIE DO ZAPOMNIENIA

cliper Gość
~cliper
ratujmy tego giganta 2011-03-07 22.23

podobnie jak wiekszosc ubolewam nad losem tego giganta.od lat monitoruje wydarzenia wokol tego palacu podobnie jak zespol palacowy w rudach i tylko zal ze bycina nie miala tyle szczescia co rudy.pamietam jak wygladal palac w rudach(mam bogate archiwum zdjec)a jak pieczolowicie wyglada dzis-wniosek-kosciol moze duzo i bardzo duzo-nikt poza tym

Jackie83 Gość
~Jackie83
palac 2011-05-09 01.47

Czytam jak wszyscy wypowiadaja sie na temat naszego Bycinskiego zamku.Zgadzam sie z kolega z Paczyny,ze dyskoteki w "SEZAM" w Bycinie byly zajebiste.Zamek jak i dyskoteka maja swoja historie.To wsumie Gilbert najwiecej moze powiedziec na ten temat,zreszta jest sasiadem zamku wiec i jest zainteresowanie.Zal ze nie znajdzie sie ktos kto moglby odkupic zamek i przywrocic mu przyzwoity wyglad.Mysle i sadze,ze to moglby byc dobry biznes do robienia kasy.Szkoda naszego zamku bo za chwile bedzie ruina

BOGDAR Gość
~BOGDAR
,,chytry plan gminy" 2012-04-08 18.51

Moim zdaniem,aby znalazł się nabywca tego pięknego obiektu,
należy oczyścić teren (w promieniu min.70m. od pałacu )
z przyległych zabudowań -slamsów,chat -czy jak to nazwać.
To jest rola Gminy-wówczas ,zasługą Gminy byłaby rzecz znacząca!
-Gmina ma ,,PERŁĘ",lecz nie ma odwagi zaproponować przyległym mieszkańcą wyprowadzki która byłaby dla dobra wyższego.

Leśna Istota Gość
~Leśna Istota
Perła w błocie 2012-10-16 17.23

Niestety, muszę się zgodzić z powyższym komentarzem, pana BOGDARA. Pałac, mimo, iż położony na wzgórzu, jest słabo widoczny, ponieważ zasłaniają go okoliczne zabudowania. Z pewnością niejedno z tych zabudowań, to dorobek całych pokoleń (nazywanie ich "slamsami" to jednak lekka przesada), a jednak szpecą okropnie otoczenie pałacu. Uniemożliwiają też przygotowanie parkingu, który jest niezbędnym elementem zaplecza takiego obiektu.

Grzegorz Gość
~Grzegorz
Pałac w Bycinie 2012-11-13 13.09

To nie pałac to ruina tak doprowadzili Konserwatorzy zabytków
Pięknie konserwujecie,ciekawe czym? Kapitały Finansowe muszą wam dawać haracz, aby terminy były odpuszczone!!!!
To się nazywa zrozumienie dla pieniądza!

Dodaj swój komentarz: