*
Mieszkańcy zaniepokojeni, skala zniszczeń jeszcze nieznana Dodane 2009-04-15 12.00 , komentarzy 2

Mysłowice: Silny wstrząs w KWK Wesoła

zobacz na mapie 50.1790962219238,19.0938949584961

Silny wstrząs w kopalni Wesoła i bezsenna noc dla mieszkańców Mysłowic. Tak wyglądała noc z wtorku na środę. Był to jeden z silniejszych wstrząsów zanotowanych na Śląsku.

Wstrząs, zanotowany w nocy z wtorku na środę wystąpił 665 metrów pod ziemią w zrobach wydobywczych KWK Wesoła w Mysłowicach. Określony został jako "szóstka" w dziesięciostopniowej skali górniczej. Jest to jeden z silniejszych wstrząsów jakie kiedykolwiek odnotowano na Śląsku, gdyby przyporządkować mu skalę Richtera, określono by go na ponad 2,5 stopnia.

Zjawisko wybudziło ze snu i zaniepokoiło Mysłowiczan, służby kopalni odebrały ponad 170 zgłoszeń, a kolejne 80 przyjął Wyższy Urząd Górniczy. Opis zdarzeń podobny: trzęsły się meble, z półek spadały przedmioty. Póki co nie odebrano zgłoszeń dotyczących zniszczeń budynków, obyło się bez szkód również na terenie samej kopalni.

- Na szczęście nikomu nic się nie stało. Wstrząs nie miał wpływu na funkcjonowanie kopalni. Nie stwierdzono uszkodzeń maszyn i urządzeń. Kopalnia była wyłączona z eksploatacji na godzinę, po czym sytuacja wróciła do normy - mówi MM Silesii Edyta Tomaszewska, rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.

Realnych strat nie odnotowało również Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Mysłowicach. - Mieszkańcy dzwonili głównie z pytaniem "co to był za wstrząs?". Nie otrzymaliśmy zgłoszeń dotyczących zniszczeń budynków czy rozszczelnień instalacji - potwierdza dyspozytor. - Dzwoniono głównie ze strachu. Wstrząs był w końcu silny i odczuwalny nie tylko w Wesołej ale także np. w Słupnej. Przynajmniej trzy razy w miesiącu dochodzi tu do takich wstrząsów i większość zgłoszeń jakie mamy to pytania o to, co się stało - dodaje.

Wstrząsy to naturalne zjawisko w terenie górniczym. Wstrząsów wysokoenergetycznych, jak ten w kopalni "Wesoła" rocznie notuje się na Śląsku powyżej tysiąca, z czego kilkaset o sile jak ten w Mysłowicach.

 

To nie pierwsze tego typu zdarzenie w naszym regionie. O wstrząsach pisaliśmy m.in:

 


MM Silesia poleca:X

Miejsce
w rankingu
Witold Stech

For more info please visit: http://witoldstech.wix.com/witoldstech Pozdrawiam serdecznie

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

mn mn
... 2009-04-15 12.39

W Jaworznie także mocno było to odczuwalne...

dsps dsps
. 2009-04-16 00.49

Trzęsienie miało siłę 2,6 stopnia, ale np. w Polkowicach jak zwykle 3,5.

Dodaj swój komentarz: