*
Budynek przy 1 Maja przechodzi renowacje Dodane 2010-07-06 08.09 , komentarzy 0

Trwa renowacja budynku Sądu Okręgowego w Sosnowcu

Trwa remont w Pałacu Schoena przy 1 Maja. Nie jest to jednak inicjatywa sądu a nakaz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Każdy kto kiedykolwiek znajdował się w pobliżu budynku sądu widział jego opłakany stan. Co gorsza obiekt jest zabytkiem, przez co wszystkie prace są kosztowne i czasochłonne.

Sąd wiele razy żalił się, że nie jest w stanie samemu finansować jego renowacji. Kilka tygodni temu stanęły rusztowania i ruszyły prace budowlane. Okazuje się, że nie jest to jednak inicjatywa sadu, a konieczność zastosowania się do nakazu wydanego przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Sosnowcu.

- Kontrola budynku Sądu Rejonowego przy ul. 1 Maja 19 w Sosnowcu została przeprowadzona przez PINB 17 czerwca zeszłego roku. W jej trakcie ustalono, że część zaleceń rzeczoznawcy budowlanego zawartych w ekspertyzie stanu technicznego zabytkowego budynku Sądu ze stycznia 2008 roku nie została zrealizowana. W ekspertyzie jako zły lub bardzo zły określono m. in. stan techniczny elewacji budynku, drewnianej konstrukcji dachu, stropów tarasów i górnej części wieży - wyjaśnia MM Silesii Krystyna Kozioł, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Sosnowcu.

Dlatego PINB nakazał ponowne przedłożenie ekspertyzy stanu technicznego i przeprowadzenie kontroli celem ustalenia niezbędnych zabezpieczeń w zakresie ochrony przeciwpożarowej i przystosowania obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tej ostatniej kwestii okazało się, że mimo, że obiekt wyposażony jest w podjazd umożliwiający osobom niepełnosprawnym dostęp do budynku, to ze względu na brak dźwigów osobowych dostęp ten ograniczał się do pomieszczeń parteru.

- W oparciu o wykonaną ekspertyzę budowlaną dotyczącą aktualnego stanu technicznego dachu, wieży i elewacji zabytkowego budynku Sądu Rejonowego w Sosnowcu nakazaliśmy Sądowi Rejonowemu w Sosnowcu usunięcie nieprawidłowości występujących w budynku - dodaje inspektor.

Trwające obecnie prace polegają na remoncie elewacji górnej części wieży, konstrukcji drewnianej więźby dachowej i stalowej dachu nad dawną oranżerią, pokrycia dachówką ceramiczną,  kominów ponad połaciami dachu oraz elewacji budynku. Ponadto zamontowanie na schodach w wejściu głównym budynku od poziomu podjazdu do poziomu hallu głównego prowadnic dla wózków inwalidzkich.

Zobacz również: Sąd w Sosnowcu przeniesiony? Bo za drogi ten zabytek

Zakończenie prac planowane jest jeszcze na lipiec. Środki na ten cel pochodzą z dotacji od miasta w wysokości 20 tysięcy złotych i budżetu Ministerstwa Sprawiedliwości.


SERWIS MM O INWESTYCJACH
X

Miejsce
w rankingu
Jędrzej Bogus

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ Kim jestem? Genami Ślązak, zamieszkaniem Zagłębiak, dziecko Stanu Wojennego, wieczny student, indywidualista, lovestorant, regionalista, fan kiczu i gadżeciarz. Postępujący według własnych zasad. Spędzający życie na bardzo efektywnym marnowaniu czasu. ۠▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ Co tu robię? Staram się pokazać jak ciekawa jest Silesia. Nieznane miejsca, wydarzenia, ludzie, osobliwości, wszystko to co zaskakujące, ciekawe, nowe, interesujące. ۠▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj swój komentarz: