*
Dodane 2011-01-12 12.30 , komentarzy 14

Ranking szkół średnich. Mickiewicz najlepszym LO na Śląsku i w Zagłębiu

"Rzeczpospolita" i miesięcznik "Perspektywy" opublikowały ranking szkół średnich. Zobacz kto rządzi w naszym regionie.

Zobacz również:  Katowice są miastem przyjaznym obywatelom

"Rzeczpospolita" i miesięcznik "Perspektywy" od wielu lat przedstawiają ranking szkół ponadgimnazjalnych, mający na celu pomóc młodym ludziom w wyborze szkół średnich. W tym roku nie było inaczej, dokładnie o północy portal perspektywy.pl opublikował Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących 2011 oraz Ogólnopolski Ranking Techników 2011. W pierwszym triumfowało toruńskie liceum akademickie UMK, a w drugim technikum łączności z Krakowa. W naszym województwie najlepszym ogólniakiem okazało się V LO z Bielska-Białej. Drugie miejsce, a zarazem pierwsze w aglomeracji, zajęło III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach.

- Bardzo się cieszę, że jesteśmy na podium w województwie. Recepta na sukces to przede wszystkim praca, praca i jeszcze raz praca. Często zostaje się po lekcjach, ale pamiętajmy, że to zasługa również młodych ludzi, którzy muszą przede wszystkim chcieć - powiedziała MM Silesii dr Ewa Chorąży, dyrektor III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach.

Katowicki ogólniak zajął 34. pozycję w rankingu ogólnopolskim. W klasyfikacji są zestawione zarówno szkoły prywatne, jak i publiczne.

- Nie jest łatwo robić szkołę bez pieniędzy, na pewno byłoby lepiej gdyby szkoła miała większy budżet na zajęcia pozalekcyjne - dodała Chorąży.

Najlepsze licea ogólnokształcące w naszym regionie:
1. III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach
2. Katolickie LO im. ks. Jana Twardowskiego w Zabrzu
3. I Społeczne LO im. Stanisława Konarskiego STO
4. IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu
5. Katolickie LO im. bł. ks. Emila Szramka w Katowicach
6. LO FILOMATA w Gliwicach
7. I LO im. J. Słowackiego w Akademickim ZS Ogólnokształcących w Chorzowie
8. I LO im. Mikołaja Kopernika w Katowicach
9. I LO im. Leona Kruczkowskiego w Tychach
10. V Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach

Najlepszym technikum w województwie okazał się sosnowiecki elektronik. Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych z Sosnowca w kraju uzyskał 21. lokatę.

- Nie będę oryginalny, ciężka  praca, czasem aż do bólu. Na bieżąco monitorujemy stan wiedzy wszystkich uczniów, a zwłaszcza maturzystów. Oni są pod lupą już od pierwszego września - powiedział MM Silesii dyrektor szkoły, mgr Krzysztof Będkowski.

Dyrektor szkoły zwraca również uwagę, że gdyby szkoły otrzymywały większe dotacje, to na pewno byłoby im łatwiej. Zaznacza jednak, że są też inne sposoby na finansowanie szkoły.

- Nie jest łatwo, bo w budżecie coraz mniej. Nasze oczekiwania są większe bo jesteśmy szkołą o profilu informatycznym i elektronicznym, a wiadomo że te dziedziny wymagają ciągłej modernizacji sprzętu. Miasto dba o szkołę, sami  prowadzimy też działalność gospodarczą, w zeszłym roku m.in. z tytułu wynajmowania pomieszczeń zarobiliśmy 150 tysięcy złotych - powiedział Będkowski.

Najlepsze technika na Śląsku i w Zagłębiu:
1. Technikum nr 8 w Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu
2. Technikum nr 17 w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych w Katowicach
3. Technikum nr 1 w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach
4. Technikum nr 3 im. prof. Stanisława Fryzego w Gliwicach
5. Technikum nr 4 w Zespole Szkół Tech. i Ogólnokszt. w Tarnowskich Górach
6. Technikum w Zespole Szkół Technicznych w Bytomiu
7. Technikum nr 12 im. Edwarda Abramowskiego w Katowicach
8. Technikum nr 2 im. Powstańców Śląskich w Państwowych Szkołach Budownictwa w Bytomiu
9. Technikum Energetyczne w ZSZ Płd Koncernu Energetycznego w Jaworznie
10. Technikum nr 7 w ZS nr 10 im. prof. Janusza Groszkowskiego w Zabrzu

Ranking "Rzeczpospolitej" i "Perspektyw" powstaje na podstawie czterech kryteriów. O końcowej ocenie szkoły decydują sukcesy uczniów w olimpiadach, wyniki z matur z przedmiotów obowiązkowych, z przedmiotów dodatkowych oraz opinia akademicka. Pomimo tego, że zaledwie dwa licea i trzy technika z naszego województwa znalazły się w pierwszych 50tkach swoich rankingów to kuratorium oświaty nie uważa tego za porażkę śląskiego szkolnictwa.

- To jest kolejny ranking, który pokazuje specyfikę naszego województwa. W aglomeracji mamy bardzo wiele zdolnej młodzieży rozsianej po dobrych i bardzo dobrych szkołach. W innych województwach jest często jedno miasto, do którego zjeżdżają najzdolniejsi. U nas takich miast jest wiele, bo świetne szkoły są zarówno w Bielsku-Białej, Katowicach, Zabrzu i Tychach. Ranking na pewno nie może być podstawą aby oceniać pracę szkół, bo jakość szkolnictwa określa się na podstawie pracy z przeciętnym uczniem - powiedziała MM Silesii Anna Wietrzyk, rzecznik kuratorium oświaty w Katowicach.

A jak Wy sądzicie? Jakie kryteria powinny decydować o pozycji szkoły średniej? Olimpijczycy, wyniki z matur, a może sukcesy sportowe? Czekamy na Wasze komentarze.

Podobne artykuły:

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!




X

Miejsce
w rankingu
Piotr Kalsztyn

gg: 2340661 tel: 510026901 email: piotr.kalsztyn@mmsilesia.pl wydawca online mmsilesia

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Aśka J. Gość
~Aśka J.
Szkoła "elitarna" tylko dla super-zdolnych 2011-01-12 19.33

Nie ma co kryć. Zeby dostać się do Mickiewicza trzeba być dobrym, a nawet bardzo dobrym uczniem- inaczej nawet tam nie wejdziesz, a to my- uczniowie- tworzymy wyniki.
Stąd moje oburzenie kiedy rok temu usłyszałam opinię jednej z nauczycielek, kiedy to stwierdziła, że w naszej szkole powinno się utworzyć gimnazjum i od początku przyjmować tylko najzdolniejszych.
Brzmiało to tak, jakby chciała stworzyć z naszej szkoły fabrykę olimpijczyków. Słabszym wstęp wzbroniony. Wstyd!

Jeżeli więc jesteś osobą zdolną i NIE POTYKASZ się NIGDY- śmiało, zapraszamy! Jeśli jednak Twoje wyniki są efektem szczęścia, a nie cięzkiej i systematycznej pracy lub umiejętności wyjątkowych w stylu dr House'a- strzeż się elitarnych szkół w stylu Mickiewicza właśnie.
Czemu?
Bo ta szkoła bierze, bierze, bierze, naciska i... nie wybacza błędów. Chcesz iść do nauczyciela w sprawie konkursu? Z uśmiechem znajdzie dla Ciebie czas.
Chcesz iść w sprawie poprawy? Uważaj, z niektórymi może być ciężko.

Co do pieniędzy... cóż. W mojej opinii ta szkoła nic nie robi, tylko się remontuje. Podobnie jak na Haiti- tworzymy prowizorkę zamiast postarać się o jedną sporą dotację raz na dłuższy czas, która pozwoli pozałatać wszelkie niedogodości.

Co trzeba przyznać- wyniki z matur powalają. Tyle maksymalnych wyników z rozszerzonych przedmiotów dodatkowych, to w życiu nie widziałam. I to one i tylko one powinny decydować o pozycji szkół w rankingu.

Bo tak to jest, że jak się porządnie przygotowujesz do matury, masz te swoje 100 % z wszystkiego, to o olimpiadzie nie zdążysz nawet pomyśleć.

Ada Ada
ranking jest skorumpowany ;P 2011-01-12 23.25

"Chcesz iść do nauczyciela w sprawie konkursu? Z uśmiechem znajdzie dla Ciebie czas.
Chcesz iść w sprawie poprawy? Uważaj, z niektórymi może być ciężko."

po tym tekście coś mi się wydaje, że ja też chodziłam do Mick., ale jakoś w papierach mam napisane inaczej ;)

no i że mojej szkoły nie ma w niebieskiej ramce?! no cóż za wstyd dla twórców rankingu - amatorzy!!!

Zua i niedobra Gość
~Zua i niedobra
:) 2011-01-17 23.29

W "mickiewiczu" było fajnie szczególnie pod tym względem, że byli tam porządni ludzie, a nie motłoch, ale też przysłowiowe kujonki zdarzały się bardzo rzadko.
I do teraz pamiętam coś co usłyszeliśmy w pierwszym tygodniu "rozumiem, że w gimnazjum byliście gwiazdami, byliście najlepsi, ale teraz są tu 32 takie gwiazdy, więc nikt nie jest".

Margaret Gość
~Margaret
... 2011-01-17 23.40

Aśka - przesadzasz i to mocno. Nie róbmy z Mickiewicza fabryki cyborgów. Sukcesem tej szkoły jest porządna kadra złożona z ludzi, którzy CHCĄ i potrafią przekazać wiedzę (i naprawdę zależy im żeby uczeń jak najlepiej zdał maturę). To, że jest tam fajna i pracowita młodzież to swoją drogą (chociaż jeśli nie chcesz się uczyć - to na dwójach możesz jechać, ale nie oczekuj że nauczyciele wiecznie będą przymykać na to oko... ich zadaniem jest, żebyś się czegoś nauczył).

Haha, ta szkoła nie wybacza błędów, a to dobre ;-) Kary cielesne a'la bicie linijką po palcach są na porządku dziennym hahaha.

Żeby nie było - jestem absolwentką.

Zbysiu Gość
~Zbysiu
... 2011-01-18 14.51

Pomysł z utworzeniem gimnazjum przy "Mickiewiczu" jest świetnym projektem, gdyż szkoła ta będąc elitarną, musi podejmować działania ażeby taką pozostać, tzn. między innymi przyjmować tylko najlepszych z najlepszych. Oczywiście jeżeli komuś to nie odpowiada, to w Katowicach i na Śląsku jest wiele innych szkół... Bardzo mnie śmieszy, gdy ktoś pisze, że
"Chcesz iść do nauczyciela w sprawie konkursu? Z uśmiechem znajdzie dla Ciebie czas.
Chcesz iść w sprawie poprawy? Uważaj, z niektórymi może być ciężko. "
gdyż chyba normalne jest wspierać tych którzy się starają i chcą coś osiągnąć, niż uczniów olewających sprawdziany.
Poza tym, tak naprawdę "Mickiewicz" jest to chyba jedna z nielicznych szkół w Polsce o tak wysokim poziomie nauczania, a przy tym tak liberalna (choć nie oszukujmy się, jeśli się komuś nie chce uczyć to naprawdę łatwo jest tylko zdawać do wyższej klasy, a skupić się wyłącznie na wybranych przedmiotach-taki trochę system studencki, którego nie wszyscy potrafią wykorzystać). Polecam porozmawiać z olimpijczykami z różnych szkół (np. w Szczecinie czy w Krakowie) żeby uzmysłowić sobie jak wygląda "fabryka cyborgów". Mało kto wie, że właśnie z "Mickiewicza" pochodzi większość uczestników programu Funduszu na rzecz Dzieci Szczególnie Uzdolnionych.
Co do nauczycieli, warto wiedzieć że wszyscy mają uprawnienia pozwalające sprawdzać egzaminy maturalne, a niektórzy nawet mają dużo wyższe stanowiska w dziedzinie oświaty.

Nacier Gość
~Nacier
Gdzie jest PICK? 2011-11-21 12.30

Dlaczego PIK jest prawie NA 300 MIEJSCU W TYM RANKINGU?

Agata Gość
~Agata
PIK 2012-01-10 18.25

Od września chodzę do Pika i nie żałuję wyboru. Musimy się tylko postarać, żeby w kolejnych latach znaleźć się wyżej w rankingu, bo tak mi się wydaje, że całkiem niedawno byliśmy w czołówce. ;)

Absolwentka Gość
~Absolwentka
;-) 2012-08-16 17.36

Skonczylam to liceum wiele lat temu.
W czolowce szkolnej (nie klasowej a szkolnej) - wiele lat temu wreczalo sie uroczyscie na koncu roku szkolnego 1szej dziesiatce nejlepszych uczniow swiedectwo i ksiazke w pieknej auli ;) - nigdy nie odczuwalam ze to jakas wyjatkowa szkola. Zobaczylam, jak wiele sie tam nauczylam, gdy poszlam na studia, przepasc byla nie do opisania...Szybko zmienilam uczelnie polska na zagraniczna, skonczylam kierunek humanistyczny i potem scisly.
Bardzo mile, wspominam lata spedzona w Mickiewiczu...szkola miala swietna kadre nauczycielska !

mama Gość
~mama
pełna obaw 2012-08-27 21.38

mój syn rozpocznie niebawem naukę w I klasie III LO i aż się boję po przeczytaniu niektórych komentarzy, że jego gimnazjalna gwiazda szybko zgaśnie. Oby tak nie było....

don't worry ;) Gość
~don't worry ;)
droga mamo 2012-08-27 23.29

jak twój syn nie będzie "gwiazdą" - gdy ani nie będziecie go tak traktować, ani on sam nie bedzie tak o sobie myslal wtedy nie będzie miało co zgasnąć i nie będzie problemu. Normalnosć jest tutaj najlepszym rozwiązaniem ;)

maturzystka Gość
~maturzystka
najlepsze z najlepszych 2012-11-17 23.14

chodzę do Mickiewicza już 3 rok i zdecydowanie mogę polecić szkołę wszystkim. Denerwują mnie wszystkie negatywne opinie ludzi, którzy ze szkołą nie mają nic wspólnego. Krytykowanie jej zazwyczaj bierze się po prostu z czystej zawiści i tego, że dany delikwent się do nie dostał. Miła atmosfera, bardzo fajni ludzie, którzy wcale nie są zblazowani. To, że chodzą tam bogate dzieci lekarzy, prawników etc. to istna głupota. Ich ilość można zliczyć na palcach, Mickiewicz to przede wszystkim szkoła miłych, sympatycznych i inteligentnych osób.

xkarox97 Gość
~xkarox97
po gimnazjum 2012-11-23 17.13

zastanawiam się nad wyborem szkoły i chciałabym wiedzieć gdzie najlepiej iść na biol-chem.Myślałam o Mickiewiczu albo Koperniku, potem jakiś medyczny kierunek. Mam zamiar studiować za granicą więc dobra by była jakaś klasa z lekcjami prowadzonymi po angielsku. Czy znacie jakieś szkoły oferujące tego typu profile?;)

Mikey Gość
~Mikey
Staszic ? 2012-11-27 13.08

Witam wszystkich,
koncze w tym roku gimnazjum i planuję wybrać się do liceum. Koniecznie profil mat-fiz, mat-inf albo cos podobnego. Czy na takie profile rownież polecicie Mickiewicza? Czy moze Staszic? Jaka jest roznica miedzy tymi szkolami?
Pozdrawiam i dzieki z gory za odp. ;)

L Gość
~L
mickiewicz - po gimnazjum 2013-04-11 23.28

Jeśli chodzi o 32 gwiazdy w klasie.. Też to słyszałam. W każdym razie uważam, że lepiej jest być przeciętnym wśród gwiazd, niż gwiazdą wśród przeciętniaków (to właśnie można usłyszeć w klasie pierwszej).

Jeśli chodzi o profil biol-chem w Katowicach, III LO jest zdecydowanie najlepszym wyborem. Nie ma lekko, nauczyciele traktują rozszerzenia naprawdę poważnie i bardzo wiele można wynieść z samych lekcji. W Micku powstaje klasa pre-IB, gdzie lekcje będą prowadzone po angielsku. Jednakże nawet bez lekcji prowadzonych po angielsku można się tego języka nauczyć w stopniu bardzo dobrym - Mickiewicz ma fenomenalną nauczycielkę, prof. Katarzynę Piotrowską, która w ciągu 3 lat liceum jest w stanie przerobić całą gramatykę angielską (!) + bardzo wiele słownictwa. Polecam tę szkołę z całego serca.

Co do profilu mat-fiz, najlepszą szkołą w okolicy, która oferuje naukę w tym kierunku jest PIK i profil mat^2.

Różnica pomiędzy Staszicem i Mickiewiczem jest taka ze Mickiewicz jest w pięknym mieście Katowice, natomiast Staszic... NIE.