*
Raport MM o cenach na śląskich uczelniach wyższych Dodane 2011-07-07 08.00 , komentarzy 3

Ile kosztują studia na Śląsku?

Sprawdziliśmy ile tak naprawdę musi wydać student, żeby uzyskać wyższe wykształcenie na Śląsku.

Sprawdziliśmy ile tak naprawdę musi wydać student, żeby uzyskać ...

Studenci muszą liczyć się z wydatkami

Autor: Michalina Bednarek

Każdy młody człowiek rozpoczynające studia dzienne musi liczyć się - mimo wszystko - ze sporymi wydatkami. Koszty te oczywiście rosną, jeżeli student zdecyduje się wyprowadzić z rodzinnego domu.

Studenckie życie


Bartosz Michalczyk, który studiował politologię na Uniwersytecie Śląskim na pierwszym roku przeprowadził się z Rybnika do Katowic. Jak mówi na studenckie życie miesięcznie wydawał ponad 1000 zł.

- Czynsz za pokój w mieszkaniu wahał się między 400-500 zł, a na jedzenie wydawałem prawie 300 zł. Do tego oczywiście dochodziły bilety autobusowe i pociągowe w cenie 50-100 zł oraz rozmaite kserówki materiałów za mniej więcej 100 zł. Oczywiście nie zapominajmy o studenckich imprezach, które w zależności od częstotliwości, ale zamykały się zazwyczaj w kwocie 200 zł - wyjaśnia Bartek.

1200 zł - dokładnie tyle miesięcznie wydaje Katarzyna Nowak, która studiuje dziennie na Uniwersytecie Ekonomicznym i niedawno przeprowadziła się do akademika. - Na takie wsparcie finansowe mogę liczyć od rodziców, więc staram się tym budżetem rozsądnie dysponować od pierwszego do ostatniego dnia każdego miesiąca. Na razie mi się to udaje - zaznacza studentka.

Trochę więcej na studenckie życie wydawał Ludwik Kaizerbrecht z Sosnowca, absolwent architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. - Cztery razy w ciągu miesiąca wracałem z Gliwic do domu, więc musiałem dużo wydawać na benzynę. Mieszkanie, jedzenie oraz imprezy to już był koszt, który przekraczał 1000 zł. A nie zapominajmy jeszcze o pomocach naukowych, które na architekturze były wyjątkowo drogie. Po podsumowaniu czasami kwota spokojnie przekraczała 1500 zł - podkreśla Ludwik.


Sprawdź ile kosztują studia w innych miastach

KRAKÓW

ŁÓDŹ

WARSZAWA


Tanie studia zaoczne na Śląsku?W takim podsumowaniu nie może oczywiście zabraknąć studentów zaocznych. Oni oprócz wyżej wymienionych wydatków muszą jeszcze opłacić czesne. W tym wypadku koszty opłat są uzależnione od kierunku studiów, ale zazwyczaj są wysokie. Dlatego studenci zaoczni, jeżeli nie mogą liczyć na żadne wsparcie finansowe od rodziny muszą iść do pracy.

Według raportu Instytutu Sokratesa w roku akademickim 2010/2011 było 982 tysiące osób płacących za kształcenie bezpośrednio ze swojej kieszeni, co stanowi 54% wszystkich studiujących. Co ciekawe przeciętne ceny studiów niestacjonarnych w województwie śląskim należą do najniższych w kraju i wynoszą 1669 zł za semestr. Taniej jest tylko w województwie podkarpackim i świętokrzyskim, natomiast najwyższe ceny studiów występują w województwie mazowieckim, pomorskim i łódzkim. Autorzy raportu zaznaczają jednak, że przeciętne ceny studiów w województwach obliczono na podstawie dziesięciu najpopularniejszych kierunków studiów spośród najchętniej wybieranych przez studentów.


Sprawdź ceny studiów w innych miastach

WROCŁAW

POZNAŃ

TRÓJMIASTO


4500 zł za semestr na architekturze


My przygotowaliśmy dla Was zestawienie cenowe studiów niestacjonarnych trzech śląskich uczelni: Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej oraz Uniwersytetu Ekonomicznego.

Ceny studiów zaocznych na Śląsku:

Jak widać w naszym regionie są ogromne różnice finansowe między poszczególnymi kierunkami studiów. Za semestr możemy zapłacić 1200 zł albo aż 4500 zł! A trzeba jeszcze pamiętać, że do tego dochodzą także opłaty za wydanie dokumentów stwierdzających przebieg i ukończenie studiów.

To wszystko sprawia, że młody człowiek zanim zdobędzie upragniony tytuł magistra - bez względu na rodzaj studiów - musi liczyć się ze sporymi wydatkami.

Komentarze

Frustra Frustra
e tam 2011-07-07 12.27

strasznie rozrzutni ci studenci

Kajko Gość
~Kajko
Studia na WSB 2011-09-26 13.37

Warto zwrocic uwage na to, ze bardzo czesto oferowane sa promocje/znizki i cena za studia okazuje sie byc znacznie nizsza niz tutaj podawana. Wiem ze tak jest w przypadku WSB, warto wejsc na strone glowna i samemu sprawdzic

kropa75@o2.pl Gość
~kropa75@o2.pl
Smutne 2014-05-09 09.53

Te ceny są cholernie smutne.

Od lat wzdycham, wzdycham i nic z tego nie wynika, bo najpierw trzeba nakarmić i wychować dziecko.
A moje obecne wykształcenie i zawód (ekonomista ds. kadr) za dużo chleba nie dają.
Mogę sobie jednak tylko pomarzyć, bo 400-600zł na miesiąc to dla mnie dużo za dużo. :(

Dodaj swój komentarz: