*
Dodane 2011-12-24 14.00 , komentarzy 0

Gdzie szukać pierwszej gwiazdki?

Według tradycji do wigilijnej wieczerzy można zasiąść dopiero wtedy, gdy na niebie pokaże się pierwsza gwiazdka. Czy jednak wiemy gdzie jej szukać?

Według tradycji do wigilijnej wieczerzy można zasiąść dopiero ...

Gdzie szukać pierwszej gwiazdki?

Autor: Piotr Kalsztyn Archiwum MM

Obyczaj nakazuje poszukiwanie gwiazdki na niebie zaraz po zmroku i wraz z jej pojawieniem się można rozpocząć wieczerzę. W zasadzie ta tradycja jest najbardziej potrzebna rodzicom - w końcu trzeba czymś zająć dzieci, kiedy wykłada się prezenty pod choinkę. Jak jednak znaleźć gwiazdkę?

- Na niebie w wigilię zobaczymy dwa obiekty, jeżeli nie będzie chmur i mgły – pierwszy obiekt zauważymy nad zachodnim horyzontem. Tam widoczna będzie gwiazda wieczorna, czyli planeta Wenus. Trudno ją przegapić, ponieważ jest najjaśniejszym na niebie punktem poza księżycem. Niestety na południowo-zachodnim niebie świecić będzie krótko, bo już godzinę po zachodzie słońca zajdzie - wyjaśnia dr Jacek Czakański, astronom

Jeśli okna mieszkania mamy jednak zwrócone w inną stronę to nic nie tracimy i również możemy zobaczyć „gwiazdkę”.

- Ten obiekt jest za to czwartym w kolejności najjaśniejszym obiektem na zimowym niebie. Odbija mniej światła niż gwiazda wieczorna i pojawi się nieco później, około 40 minut po zachodzie słońca. Mowa oczywiście o Jowiszu - dodaje dr Jacek Czekański.

Prawdziwe gwiazdy świecą na tyle słabo, że ich po prostu prawie nie widać.

X

Miejsce
w rankingu
Michalina Bednarek

brak opisu

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj swój komentarz: