*
Nowe prawo jazdy: testy, pytania, odpowiedzi Dodane 2014-04-15 11.28 , komentarzy 215

Egzamin na prawo jazdy 2014: TESTY, NOWE ZASADY [online]

Przygotowujecie się do nowego egzaminu na prawo jazdy? Sprawdźcie, co Was czeka w 2014 roku. Jakie będą testy, pytania i odpowiedzi? Baza online.

Egzamin na prawo jazdy 2014: nowe zasady

Nowe zasady egzaminu na prawo jazdy

Autor: archiwum MM, Marcin Nowak

Od tego roku wszyscy aspirujący do roli kierowców zmagają się z nowymi przepisami egzaminacyjnymi. Te wzbudzają wiele obaw wśród przygotowujących się do egzaminu. O tym, czy naprawdę warto się bać i co zrobić, aby nieco oswoić nowe zasady opowiada Łukasz Lisowski - instruktor jazdy w Szkole Bezpiecznej Jazdy Ecodrive.

Zobacz też: MAPA POLSKI [NAWIGACJA, KORKI, FOTORADARY, WYZNACZANIE TRASY]

Czy naprawdę należy obawiać się nowych przepisów?

Nie sądzę. Wynik egzaminu teoretycznego zależy przecież od naszej wiedzy, której pozyskanie to jedynie wzmożona praca związana z przyswajaniem przepisów. Warto jednak nie zwlekać z rozpoczęciem kursu. Choć pojawiają się informacje o możliwych opóźnieniach we wdrożeniu nowych przepisów, warto podejść do prawa jazdy jako naprawdę przydatnej i ważnej umiejętności, a nie źródła stresu i przykrego obowiązku!

Zobacz też: Wypadek prezydenta Wrocławia. Rafał Dutkiewicz wjechał pod tramwaj



Co zmieni się w formule egzaminu teoretycznego?

Pytania będą miały formę dynamiczną - postać klipu video, odmienną od tej, którą znaliśmy do tej pory. Ograniczony będzie czas odpowiedzi, nie będzie również możliwości poprawienia raz udzielonej odpowiedzi ani powrotu do pytań wcześniejszych. Punktacja konkretnych odpowiedzi zależna będzie od ich ważności w kontekście  bezpieczeństwa na drodze. Liczba pytań zostanie zwiększona, przy tym samym czasie rozwiązania całego zestawu.

Znacznie zwiększona zostanie również pula pytań, a dostęp do większości z nich nie będzie możliwy.

Zobacz też: AKTUALNY TARYFIKATOR MANDATÓW i PUNKTÓW KARNYCH 2014


Czy często brak znajomości teorii przekłada się na zachowanie kursantów podczas jazdy?

Niestety – bardzo często…

Galeria wstydu. Tak parkują "mistrzowie". Kliknij i zobacz więcej




Co najczęściej sprawia im problem?

Brak wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego z uwzględnieniem ich interpretacji. Często  uczący się nie potrafią zastosować przepisów podczas podejmowania decyzji na drodze. Brakuje podzielności – czynności, obserwacji  i myślenia.  Na początku częsty problem to również brak prawidłowego opanowania mechanizmów kierowania i sterowania pojazdem.

Zasadniczym problemem jest także brak skupienia, koncentracji, sprawiający że kursant nie zapamiętuje obrazów, nie interpretuje ich, nie potrafi przewidzieć sytuacji przyszłych.

Czy coś zmieni się w formule egzaminu praktycznego?

Nie. Biorąc pod uwagę zmiany teoretyczne można jednak oczekiwać, że sam proces zdania może okazać się łatwiejszy – ze względu na realne opanowanie wiedzy teoretycznej! A to – o czym warto pamiętać – zależy w zasadniczej mierze od Was i zaangażowania Waszych nauczycieli i instruktorów.

Baza testów egzaminu teoretycznego na prawo jazdy



Zgodnie z nowymi zasadami egzaminu na prawo jazdy kursanci nie mają dostępu do wszystkich pytań jakie mogą paść podczas egzaminu. W sieci coraz częściej pojawiają się strony internetowe oferujące bazę pytań. Najczęściej płatnie i nieaktualną. Jeśli zdawaliście egzamin teoretyczny na prawo jazdy na nowych zasadach i pamiętacie część pytań, napiszcie je w komentarzu. Stwórzmy razem darmową pomoc dla wszystkich, którzy przygotowują się do testów.


Nowy egzamin teoretyczny na prawo jazdy 2013 - rozwiąż przykładowy test





X

Miejsce
w rankingu
Piotr Kalsztyn

gg: 2340661 tel: 510026901 email: piotr.kalsztyn@mmsilesia.pl wydawca online mmsilesia

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Kalol78 Gość
~Kalol78
Zmieniać zasady, zaostrzać przepisy, wprowadzać surowsze kary. 2012-10-07 09.39

Drogi same się zrobią, dziury znikną same, krajówki bedą się same poszerzać. Władze niech premie tylko biorą...

zawiedziony Gość
~zawiedziony
a do tego (o czym pisze Karol78) 2012-10-07 12.46

zmniejszyć o 30% liczbę ośrodków egzaminacyjnych! Bo przecież na Śląsku jest ich za dużo - Katowice, Bytom, Tychy i Rybnik .... Kr..wa paranoja! w samych Gliwicach powinny być 3, w Zabrzu 3 w Bytomiu 2 i w Kato ze 4 ! Chyba, że odpuszczą z ilością ludzi zmuszanych do powtórnego podejścia do egzaminu ...

Elka76 Gość
~Elka76
Zmiany są potrzebne... 2012-10-07 19.22

Ludzie co Wy piszecie... co zmiany mają wspólnego z ośrodkami egzaminowania? To jest decyzja Ministerstwa a nie egzaminatorów!!!!!!!! Jakaś paranoja.... Uczę jeżdzić od 14 lat i zmiany są potrzebne, bo w końcu młodzi kierowcy zaczną szanować życie swoje i innych ludzi... bo jeżdżą jak banda wariatów... Na kursie są grzeczni a jak tylko odbiorą prawko to szkoda pisać...A jeżeli ktoś skończy kurs i uważa że umie jeździć to się myli i dlatego bawią się w kilkukrotne odwiedzanie WORD-ów...

ja Gość
~ja
pytanie 2012-10-22 20.44

Hej, jestem wlasnie na kursie (teoria), prawdopodobnie nie zdaze wyjezdzic 30 godin i doczekac sie na egzamin w wrodzie przed 19 stycznia. Czy jesli za tydzien zapisze sie na egzamin teoretyczny, to zdawac go bede na staych zasadach (terazniejszych), a jesli word wyznaczymi termin praktycznego egz. po 19 stycznia, nie bde musiala go ponownie zdawac? da sie tak zrobic?

Wiola Gość
~Wiola
Zmiany 2012-10-29 20.09

no dobrze. ziany zmianami. ale co ma zrobic ktoś kto zaczął robic prawo jazdy i najpewniej będzie zdawał ezamin teoretyczny na nowych zasadach, a uczy się pytań ułozonych na egzamin który obowiązywał do tej pory? W jaki sposób ma ona nauczyć się do egzaminu? Teorii dobrze uczyć się na testach, zadaniach rożnego rodzaju. Sucha teorię ciężko jest zapamiętać. Najpierw nowy egzamin powinien być wprowadzony w ośrodkach, a później na egzaminie państwowym.

Agnieszka Gość
~Agnieszka
Prawko 2012-10-29 22.51

A mnie mój chłopak sam nauczył jeździć a prawko zamówił z egiptu przez internet i wymieniłam na polskie i teraz sobie śmigam bez stresu :) no ale jeździeć trzeba umieć

Bahus Gość
~Bahus
Prawko2 2012-10-30 14.21

hahaha, w Egipcie większość nie posiasiada prawa jazdy i jeżdzą jak ofermy, tak więc nie chciałbym kogoś takiego jak Ty spotkać na drodze bo źle by się to koleżanko dla Ciebie skończyło ;) Jesteś zwykłą oszustką idącą na łatwizne nie potrafiącą poradzić sobie w życiu ;)

adffsfsg Gość
~adffsfsg
Pojebańce 2012-11-06 16.32

Ciekawe co by bylo jak by ci wszyscy urzednicy mieli zdawac prawo jazdy po naszych zasadach. A teraz siedza tam w sejmie i
niema co robic konia wali i se w komputerze jebie stare przepisy aby tylko ucieszyc ten świński ryj ze gorzej zdac prawko. Wszystko rzadzi ten tusk jebak lesny zdal prawko wiec sie niech nie miesza do tego pojebaniec jeden kutas łysy.

Saba Gość
~Saba
kultura 2012-11-16 11.35

Bardzo ładna wypowiedz poprzednika.To jest kultura słowa,takiemu dać prawo jazdy-zgroza.Super opanowany język i kierownica.Aż strach pomyśleć że ktoś taki mógby jeżdzić po drogach.

wykładowca z 40 letnią praktyką Gość
~wykładowca z 40 letnią praktyką
egzamin 2012-11-16 18.27

Teraz trzeba będzie sie uczyc przepisow a nie wkuwac fylko testy.Mozna zdac testy a nie znac przepisow.

Uczeń Gość
~Uczeń
Jak 2012-11-17 19.24

Ja dwa tygodnie temu zacząłem prawko.
Urodzinki mam 26 stycznia i w ośrodku dostałem jeszcze stare pomoce naukowe czyli 4 książeczki + płyta CD z aktualną bazą pytań.
I nie wiem czy uczyć się tych pytań czy nie bo podobno ma to się znowu przesunąć.

Elka76 Gość
~Elka76
Odp: Jak 2012-11-20 22.49

Witam.. mimo, że jesteś już na kursie, to jeżeli nic się nie zmieni, egzamin teoretyczny będziesz zdawał na nowych zasadach...bo dokumenty możesz złożyć przed 18-stką ale egzamin możesz mieć nie wcześniej niż 27 styczeń czyli gdy jesteś już pełnoletni... Ucz się przepisów a nie testów to zdasz bez żadnych problemów... powodzenia..

Krystian Gość
~Krystian
Prawo jazdy urodziny 19 stycznia 2012-11-26 14.12

18nastke mam 19 stycznia uczylem sie na starych zasadach przepisow tzn mialem wyklady i czy jak jak miec egzamin teoretyczny to na starych przepisach czy na nowych ??

zawiedziony i zmęczony Gość
~zawiedziony i zmęczony
Do Elka76 2012-11-27 00.45

Dziwisz się co zmiany mają do ilości WORDów ... Zauważ, że to gorzki sarkazm. Zmieniają się przepisy ale nie zmienia się prócz tego nic - kursy są i będą jedynie po to by zadać egzamin a nie nauczyć prowadzenia samochodu. Kolejna sprawa to, że za zmianą zapisów w Kodeksie (papier przyjmie każdą bzdurę) nie idzie rozbudowanie bazy dla zdających. Czekanie po 2 miesiące na kolejne podejście ... bo jest za mało ośrodków egzaminacyjnych (chyba że masz czas jeździć co tydzień w piątek do WORDu i wypytywać o wolny termin). Do tego dochodzi podejście obsługi WORDu - młodzi ludzie ale jakby żywcem wyjęci z filmów "Miś" czy "Alternatywy 4" ... Dużo łatwiej zdać egzamin przed UDTem na "widlaka", "zwyżkę" czy koparkę niż na prawko kat B - to jest paranoja ...

gość 23 Gość
~gość 23
a co z ludźmi którzy... 2012-12-02 21.11

Mam pewien problem zacząłem chodzić na kurs prawa jazdy od sierpnia teraz już jeżdżę i jeszcze nie wiem kiedy będę miał egzamin ale jeśli po nowym roku ( kiedy przepisy się zmienią ) to czy ja zdawał będę jeszcze na strych jako, że już zacząłem na starych przepisach naukę czy też mnie będą obowiązywać nowe przepisy ( testy ), z którymi nie miałem styczności, czy jeszcze trzecia możliwość umożliwienie mi większej ilości czasu na naukę testów i chodzenia na nowo na wykłady ? Tylko pojawia się pytanie kto za to zapłaci ?!

>< Gość
~><
oczekiwanie 2012-12-03 15.45

a jak długo oczekuje się teraz na wolny termin egzaminu kat. B w Krakowie?

gość Gość
~gość
oczekiwanie- odp. 2012-12-03 16.25

Yyy z tego co mi wiadomo to na samą teorie ok. 2 tygodni ;/

kasia Gość
~kasia
testy 2012-12-03 21.52

Ostatniego listopada zapisałam się na testy w Opolu. Pierwszy wolny termin to 23.01.3013 !!!!!!!

sfd Gość
~sfd
trr 2012-12-04 19.10

na www.pobierztesty.pl jest sporo informacji o tym.

qcyk Gość
~qcyk
Krakow ul.Koszykarska 2012-12-05 12.59

Dzwonilam na Koszykarska i pierwsze wolne terminy w styczniu (przed tymi nowymi zmianami) po raz pierwszy podchodzacych do egazminu sa jeszcze na poczatku stycznia a ci ktorzy podchodza kolejny raz to po 19tym sa terminy-tak mi Pani przez telefon mowila. Z racji ze jestem teraz w Niemczech i ostro sie ucze zeby za pierwszym razem teorie zdac, praktycznym sie nie przejmuje, bo sie nie zmieniaja.

Terrorym Gość
~Terrorym
Bojar 2012-12-06 09.30

Będzie więcej łapówek, ponieważ nie będzie kamer... ani na salach egzaminacyjnych, ani w samochodach... To znaczy, że jak się zda teorie to tak jak by od razu się zdało prawko.

kierowca Gość
~kierowca
tradycyjna praktyka 2012-12-06 16.04

a czy przypadkiem nie powinno być tak, że jeżeli zaczynam kurs na określonych obowiązujących teraz zasadach, to także egzamin /nawet po 19 stycznia/ zdaję na zasadach, które obowiązywały w momencie zawarcia umowy! To się wydaje sprawiedliwe i uczciwe. Można się spodziewać jakiegoś pozwu zbiorowego po nowym roku...osobiście nie odpuściłabym gdyby mnie to dotyczyło.

beeata Gość
~beeata
kraakowianka koszykarska 2012-12-06 16.48

Hej.
Mam pytanie skńczyłam już jazdy i mam iść na egzamin wewnętrzny potem na kosykarska wziasc termin na egzamin teretyczny. Czy jesli zadam egzamn wewnętrzny i potem teoretyczny przed 19 stycznia to zdaje juz na staycz zasadach i tylko praktyczny egzamin czy wszytsko od nowa?

podrawiam prosze o sybka odpowiedz

Bomba Gość
~Bomba
Nie rozumiem 2012-12-06 20.08

Nie rozumiem waszego rozumowania .. Ludzie nawet na nowych zasadach moze i beda znac wiecej przepisow... Ale beda dalej jezdzic szybko i nic nie zmieni młodosci ! Kazdy musi sie "wyszalec" Dla mnie te nowe przepisy wgl nie sa potrzebne.!

Zygmunt III Waza Gość
~Zygmunt III Waza
... 2012-12-08 11.53

@Elka76
Jeżdżą jak wariaci i nie znają przepisów lub nie umieją ich stosować, a podpatrzoną rutynę u starych, doświadczonych kierowców próbują wykazywać już po miesiącu, ale za mało widzieli i wyjeździli, aby jeździć na czuja itd.
@Wiola
W jaki sposób będzie się człowiek uczył do egzaminu?
To proste, trzeba się nauczyć przepisów kodeksu drogowego i umieć go stosować do sytuacji na drodze, bo jak ich nie znasz to możesz wyrządzić sobie krzywdę, pół biedy - selekcja naturalna, gorzej jak zabijesz kogoś na drodze.
@Saba
Co ma kultura i opanowanie j.polskiego do umiejętności jazdy?
Bredzisz tak sama z siebie czy się musisz starać?
@wykładowca z 40 letnią praktyką
Zgadza się, mój egzamin na prawo jazdy kat C, teoria, zdałem jako pierwszy w około 1min 15 sec, 0 błędów, choć przepisy znam i tak robiłem "na pamięć".
@Bomba
Pewnie, że tak, sam pierwszym samochodem, swoim, trochę lubiłem pośmigać szybciej niż była potrzeba, ale bez wypadkowo, jestem dobrym kierowcą i staram się wykazywać wyobraźnią, po jakimś czasie mi przeszła szybsza, nieuzasadniona jazda, dobrze, że wyobraźnia została.