Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paweł Targiel, twórca Instytutu Mikołowskiego

Maciej Wójcik
Maciej Wójcik
Urodził się 4 czerwca 1945 w Mikołowie. Był szkolnym kolegą Rafała Wojaczka. Jako jedyny z grona przyjaciół stawiał mu intelektualny opór, był pierwszym krytykiem jego twórczości. Zmarł kilka dni temu.

Paweł Targiel urodził się 4 czerwca 1945 w Mikołowie. Był szkolnym kolegą Rafała Wojaczka. Jako jedyny z grona przyjaciół Wojaczka stawiał mu intelektualny opór, był pierwszym krytykiem jego twórczości. Mimo że często nie zgadzali się ze sobą w kwestiach dotyczących twórczości literackiej, nie da się zaprzeczyć, że twórczość i osobowość Rafała miała wpływ na późniejsze dzieła Pawła.

Po zdaniu matury w 1964 wybrał się na studia do Warszawy by studiować filozofię na Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Tam zastały go wydarzenia Marca '68. W latach 70. brał udział w działaniach niezależnego Puławskiego Studia Teatralnego, wraz z Ewą Benesz, Małgorzatą Dziewulską, Piotrem Cieślakiem i Ryszardem Perytem. Byli to ludzie, których łączyła niechęć do systemu, dzieła które wystawiali niezbyt interesowały mieszkańców podpuławskich wsi i miasteczek ani puławskich robotników, zainteresowały za to intelektualistów będących w opozycji wobec PRL-u.

Czytaj również: Pożegnaliśmy twórcę Instytutu Mikołowskiego i "Arkadii" Pawła Targiela

W ślad za nimi zjawiła się Służba Bezpieczeństwa, w efekcie Studio zlikwidowano w 1973 roku. Dwa lata później zdecydował się powrócić do Mikołowa. Zajmuje się działalnością filozoficzną i literacką, lecz celowo żyje poza oficjalnym obiegiem kultury wpisanej w struktury "państwa ludowego". W 1979 założył własny punkt usługowy - magiel. W latach 80. był to stały punkt kolportażu podziemnych wydawnictw drugiego obiegu - tzw. "bibuły". W 1988 Paweł został redaktorem ukazującego się w drugim obiegu pisma "Miarka", w którym propagował idee państwa demokratycznego i społeczeństwa obywatelskiego. Pismo upadło już w III RP, w 1991. Nie takie jednak pismo było marzeniem jego życia.

Paweł marzył o wydawaniu pisma o charakterze literackim. Marzenie to udało mu się zrealizować w 1996, kiedy to ukazał się pierwszy numer "Arkadii - pisma katastroficznego". Był to dla Pawła rok bardzo udany, gdyż wówczas to rozpoczęły się także starania o przekształcenie mieszkania, w którym spędził młodość Rafał Wojaczek, w instytucję kulturalną. Już od 1993 organizowany był konkurs literacki im. Rafała Wojaczka, któremu brakowało stałego miejsca. W 1993 zmarł ojciec Rafała, Edward Wojaczek, i mieszkanie opustoszało. Pozostało w nim oryginalne wyposażenie, wykorzystane przy produkcji filmu Lecha Majewskiego o Wojaczku. Rozgłos medialny towarzyszący wejściu filmu do dystrybucji przyspieszył proces tworzenia instytucji kulturalnej w mieszkaniu Wojaczka. Nazwano ją Instytutem Mikołowskim, a placówka rozpoczęła działalność w kwietniu 1999. Pierwszym dyrektorem Instytutu został właśnie Paweł. Instytut nie ma patrona, równie częste co błędne jest przypisywanie mu imienia Rafała Wojaczka. Rafał jednak często jest obecny jako temat wydawnictw i wydarzeń w Instytucie. Właśnie w nim odbywa się konkurs poetycki im. Rafała Wojaczka, Instytut wydał także zbiór niepublikowanych wcześniej wierszy Rafała "Reszta krwi". Według statutu placówki, Instytut pod dyrekcją Pawła Targiela działał trzytorowo: jako organizator wystaw i konkursów, jako instytucja wydawnicza oraz jako organizator konferencji, spotkań i dyskusji o różnorodnej tematyce. Konferencje tematyczne odbywały się co roku w październiku lub listopadzie.

Dyskutantów dobierano tak, by reprezentowali różne środowiska - byli poeci i pisarze, aktorzy i reżyserzy, historycy, samorządowcy. Paweł był inspiratorem, to on ustalał tematy, budził dyskusję, czasami prowokował. Także on naciskał na wydawanie jak największej ilości wartościowych pozycji. Owoce przychodzą teraz - nominacje do nagrody "Nike" dla "Króla festynów" Pawła Konjo Konnaka czy nagrody Cogito dla "Ćwiczeń z wygnania" Feliksa Netza, obydwie w 2009 roku. Paweł sam był poetą, swoje wiersze tworzył na ogół rano, w Instytucie, spoglądając na stojące na jego biurku popiersie Sokratesa. Ich dwa zbiory wydał pod szyldem Instytutu: "Ostatnie Wiersze" w 2005 a "Halsem" rok później. W styczniu 2009 zachorował, zmarł 11 czerwca tegoż roku. Nie doczekał okrągłej, dziesiątej rocznicy utworzenia placówki, której obchody we wrześniu staną się okazją do uczczenia jego pamięci.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto