Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice: Dawne kino Capitol na sprzedaż

Redakcja
To mogłaby być jedna z perełek Katowic, dziś jednak nią nie jest. Kino Capitol czasy świetności przeżywało przed II wojną światową. Ostatnie lata to problemy własnościowe, teraz budynek wystawiono na sprzedaż.

Kiedyś majestatyczny, dziś - opustoszały. Budynek dawnego kina Capitol, które działało w mieście przed II wojną światową ma szansę na nowe życie. Budynek opustoszał na początku lat 80. XX wieku, od tego czasu nie miał łatwego życia. Pojawiły się przede wszystkim problemy własnościowe, właścicielki były dwie, jedna z nich mieszkała za granicą. Zachowaniem historycznego budynku położonego przy ulicy Plebiscytowej 3 zainteresowane było miasto. Kontakt z właścicielami był jednak utrudniony, miasto kontaktowało się z jednym z nich przez kancelarię prawną. Nowy i jedyny właściciel zdecydował się wystawić nieruchomość na sprzedaż. Do kupienia jest nie tylko budynek główny, ale także przyległa nieruchomość oznaczona numerem Plebiscytowa 3a.

Miasto nie kupi

- Pomysł upadł, miasto na pewno nie kupi obiektu, gdyż mamy teraz o wiele ważniejsze wydatki, w tym m.in. przebudowę centrum. Ale bardzo cieszymy się, że coś w końcu się w tej sprawie dzieje. Bardzo chcielibyśmy, żeby obiekt powrócił do lat świetności - mówi MM Silesii Waldemar Bojarun, rzecznik katowickiego magistratu.

- Z budynkiem było sporo problemów. Poprzedni właściciel miał zaległości podatkowe, na szczęście sytuacja się wyklarowała. Należności zostały spłacone, a właściciele porozumieli się w sprawie sprzedaży. Cieszy nas to - dodaje rzecznik.

Z takiego obrotu sprawy zadowolony jest również nowy właściciel. - Mamy dużo sygnałów od inwestorów. Nie spodziewaliśmy się, że będzie ich aż tyle, ale widocznie historia ma swoją cenę - mówi w rozmowie z MMSilesią. - Nie ukrywamy, że chcielibyśmy żeby przyszli właściciele odbudowali dawną świetność obiektu. A jest co. To w sumie około 3,5 tysiąca m2 powierzchni. Budynki są w trakcie inwentaryzacji, powstały już wstępne projekty aranżacyjne - dodaje.



Piękna historia

Na lepsze czasy dawnego kina przyjdzie nam zapewne jeszcze poczekać. Póki co budynek stoi zabezpieczony, a jeszcze kilka lat temu był rozkradany przez złomiarzy. Niewiele wiadomo o jego początkach, całkiem sporo - o jego pięknej historii. Ostatnim najemcą była Orkiestra Rozrywkowa Polskiego Radia i Biuro Koncertowe (obecnie: Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki "Silesia"). Ale tylko przez moment, po opuszczeniu gmachu przez długoletniego użytkownika, którym była Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, która - wtedy jeszcze jako Orkiestra Radiowa - szukała po wojnie studia koncertowego. Wybór padł na budynek przy Plebiscytowej, dokąd muzycy wprowadzili się w roku 1956. Tam miała miejsce część uroczystości pogrzebowych legendy polskiego kina - Zbyszka Cybulskiego. Jego trumnę wystawiono na widok publiczny w styczniu 1967 roku.

Po II wojnie światowej funkcjonowało tam kino Słońce, przed nią - wspomniany Capitol, a jeszcze wcześniej - teatr rozmaitości Mascotte, przemianowany później na Bagatelę. Prawdopodobnym projektantem budynku przy ulicy Plebiscytowej jest Carl Moritz, autor gmachu Teatru Ślaskiego.

Równocześnie, obok Capitolu funkcjonowały tam restauracja z własną sceną kabaretową. Kino posiadało dwie sale: większą, w której zasiąść mogło 870 osób i mniejszą, na 430 miejsc.


SERWIS MM O INWESTYCJACH




od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto