Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabrze rozdaje mieszkania komunalne. Ale...

Łukasz Malina
Łukasz Malina
Nie dość, że o nie trudno, to jeszcze te przydzielone wymagają generalnego remontu. Mieszkania komunalne w Zabrzu - komu się należą?

O tym, że o mieszkanie komunalne trzeba się mocno postarać, nie trzeba nikogo przekonywać. Postanowiliśmy jednak przyjrzeć się, jak w istocie wygląda sytuacja mieszkaniowa w jednym z największych miast naszego regionu. W Zabrzu.

21 tysięcy chętnych

Z każdym rokiem wzrasta ilość chętnych na komunalne "M". Niestety, przyrost lokali nie jest współmierny względem tej pierwszej wartości. I trudno oczekiwać od Zabrza jakichś cudów, podobna sytuacja utrzymuje się w każdym mieście Śląska i Zagłębia.

Obecnie, miasto stara się aktualizować na bieżąco listę osób, które choć raz się na niej zarejestrowały. Wszystko po to, by liczba oczekujących była jak najbliższa prawdzie. Wielu ludzi znajduje mieszkania w międzyczasie lub wyjeżdża z miasta i nie zgłasza tego faktu.

Zanim postanowimy zapisać się do tzw. kolejki warto także dowiedzieć się, jaki jest standard mieszkań, które oferuje miasto.

- Stan techniczny mieszkań jest bardzo zróżnicowany - od komfortowych lokali na osiedlu Jodłowa (1-3 pokojowe) do mieszkań wyposażonych wyłącznie w wodę i energię elektryczną (z toaletą na korytarzu). Średnia powierzchnia mieszkania komunalnego wynosi 46,07 m2 - wyliczają urzędnicy zabrzańskiego magistratu.

Przy tej okazji, warto zaznaczyć, że mieszkania, do których można się od razu wprowadzić, lub takie, które nie wymagają poważnych nakładów finansowych otrzymują jedynie osoby, które czekają na lokale co najmniej kilka lat. Choć i to regułą nie jest...

Komunalne do remontu

- Zdecydowana większość zasobu mieszkaniowego gminy pochodzi sprzed II wojny światowej, więc jego standard nie jest wysoki, w przeciwieństwie do stopnia wyeksploatowania - nie pozostawia złudzeń Dariusz Krawczyk, naczelnik Wydziału Kontaktów Społecznych UM w Zabrzu, którego zapytaliśmy o politykę mieszkaniową miasta.

W związku z powyższym, szczęśliwcy, którzy otrzymają propozycję mieszkaniową, muszą jeszcze sporo zainwestować, by móc wprowadzić się do wymarzonego "M".

- Byłem dość nisko na liście, sprawdzałem każdą ofertę, ale zwykle mieszkania były w tak opłakanym stanie, że w ich remont należałoby włożyć co najmniej 30-40 tysięcy złotych - mówi 26-letni Andrzej, który wraz z żoną czeka na mieszkanie komunalne.

Pocieszeniem wydaje się fakt, że w zamian za remont, wynajmujący mogą być zwolnieni z opłat.

- Lokatorzy w trakcie remontu są zwolnieni z czynszu (ponoszą tylko wydatki za media) oraz kaucji mieszkaniowej. Najemcy lokali mogą je nabywać z zastosowaniem 90% bonifikaty od ceny sprzedaży, która jest formą rekompensaty za poniesione przez nich wydatki na remont mieszkania - wylicza rozwiązania, którymi miasto kusi potencjalnych mieszkańców, Dariusz Krawczyk.

Wbrew pozorom chętnych na mieszkania, w których wymienić trzeba m.in. instalację elektryczną, okna czy podłogę, nie brakuje. Niektórzy biorą się na sposób i na remont takiego mieszkania zarabiają za granicą - jednocześnie, stale aktualizując swoją obecność na liście oczekujących na mieszkanie.

Lepiej kupić?

Niewiele więcej do zaoferowania ma zabrzański TBS-ZBM. Spółka, choć statutowo zajmuje się budową nowych lokali mieszkalnych, w ostatnim czasie - jak wiele jej podobnych - ma związane ręce. Wszystko z powodu ograniczenia w dostępie do kredytów na inwestycje mieszkaniowe.

- W 2010 roku planujemy rozpoczęcie inwestycji przy ul. Sobieskiego (nowy budynek mieszkalny na 10 lokali), jednak z uwagi na brak dofinansowania w postaci kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego inwestycja ta będzie realizowana w systemie deweloperskim, czyli mieszkań przeznaczonych na sprzedaż – wyjaśnia Janusz Krisz, członek zarządu ZBM-TBS.

Także kolejne przedsięwzięcia w ramach TBS będą musiały zostać sfinansowane za pieniądze nabywców nowych mieszkań. Stąd, śmiało można wysnuć wniosek, że mieszkanie lepiej kupić. Oczywiście, jeśli ma się za co. Na prawdziwie tanie i jednocześnie nowe lokale z TBS-u nie ma już co liczyć.

Komu należy się mieszkanie komunalne?

Jest kilka podstawowych kryteriów, które należy spełnić, by wniosek o mieszkanie komunalne nie został odrzucony. O taki lokal ubiegać mogą się osoby spełniające następujące warunki:

• są stałymi mieszkańcami miasta Zabrza lub pracują w Zabrzu od co najmniej 5 lat
• nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego
• spełniają kryterium dochodowe (ich dochód nie przekracza wielokrotności najniższej emerytury, która aktualnie wynosi 675,10 zł) – przy czym: wnioski złożone do 17.12.2004 r. - 300% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym + 150% na każdego kolejnego członka gospodarstwa domowego; wnioski złożone po 17.12.2004 r. - 250% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym + 125% na każdego kolejnego członka gospodarstwa domowego.

Mieszkańcy spełniający urzędowe wymogi swoje wnioski powinni składać w UM przy ul. Powstańców w pokoju 415.

Przepisy regulujące przyznawanie mieszkań komunalnych, w kilku przypadkach pozwalają na ominięcie wielotysięcznej kolejki. Wśród specjalnie potraktowanych mogą się więc znaleźć osoby pozbawione lokalu mieszkalnego wskutek katastrofy budowlanej, pożaru, klęski żywiołowej lub innej przyczyny o charakterze losowym; podlegające wykwaterowaniu w związku z koniecznością opróżnienia lokalu z powodu zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia potwierdzoną decyzją organu nadzoru budowlanego; ubiegające się o przyznanie lokalu zamiennego (dotyczy osób posiadających już inne mieszkanie komunalne). W innych przypadkach decydujący głos ma Społeczna Komisja Mieszkaniowa, która decyduje o przyznaniu mieszkań bez kolejki m.in. osobom niepełnosprawnym.


Od redakcji: A jak to jest w Waszych miastach? Są mieszkania? Czy coś w tym temacie cieszy? Czy młode małżeństwa mają szansę na swoje własne "M". Piszcie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto