*

Najczęściej popełniany błąd w pisowni?

Utworzono: 2008-04-21 19.17 - Ostatnia aktualizacja: 2008-04-21 19.17

Spotkałem się kiedyś z opinią językoznawcy, że to najpopularniejszy wyraz w języku polskim, w którym masowo popełnia się błędy. Masowo, czyli nie chodzi tu o jakieś gżegżółki czy inne dziwadła. O jakie słówko chodzi?

"Bieżący". "Rz" czy "Ż"? Odwieczny dylemat. Do tego pośpiech zwykle sprawia, że zamiast "ą" często pojawia się "a". W ten sposób w polskiej sieci (według gógla ;) ) :

ok. 5 mln razy pojawia się słowo "bieżący" napisane właściwie
36 500 razy występuje słowo "bieżacy"
17 800 razy znajdziemy słowo "bierzący"
5,5 tys. razy pojawia się wyraz "bierzacy"


Jest także, pojawiająca się 68 tys. razy, forma "biezacy". Trzeba jednak z tego odliczyć część użytkowników internetu, którzy nie mają możliwości użycia polskich znaków. W takim wypadku to właśnie taka pisownia jest najbardziej poprawna. Szkoda tylko, że i ona strasznie często pojawia się na stronach przygotowywanych w Polsce, dla Polaków.

Zapraszam MM-kowiczów do wspólnej zabawy. Napiszcie, jakie popularne wyrazy sprawiają Wam największą trudność w pisowni. Kto wie, może okaże się, że "bieżący" rekord zostanie zdetronizowany? ;)

zgłoś nadużycie
Komentarze
Michał Świgoń Michał Świgoń
Nikt? Dodane

No dobra, to ja się przyznam do jednej rzeczy - wyrazu, który uwielbiam używać, ale nigdy nie umiem zapamiętać, jak się go pisze - i w efekcie ZAWSZE sprawdzam w słowniku, jak się go pisze...

abstrahować

;)

Jacek Tomaszewski Jacek Tomaszewski
na pewno Dodane

ja akurat z tym nie mam problemów, ale dużo ludzi ma :) i drugi to naraz :)

Michał Świgoń Michał Świgoń
Narazie... Dodane

No tak. Jak ktoś tak pisze na pożegnanie, to zwykle pytam, czemu nazywa mnie "narazem"? ;) Ale to w sumie miły błąd. :)

Dodaj swój komentarz: